Sprzedaż na złom pojazdu

Nawet w największym stopniu kochany automobil pewnego dnia trzeba będzie sprzedać na złom, żeby zastąpić je nowym. Bez względu na to, czy stare auto sprzedajemy drugiej osobie fizycznej, czy decydujemy się na złomowanie pojazdów, obowiązkowo powinno się go wyrejestrować.

skup złomu
Odsprzedaż samochodu należy zgłosić w oddziale komunikacji adekwatnego urzędu miasta. Zgodnie z literą ustawy, sprzedawca ma na to 30 dni. Właściciele aut (odnośnik do strony) często o tym zapominają. A jest kilka powodów, dla których należałoby to uczynić.

Odbiorca auta może nie mieć zamiaru go rejestrować, lecz rozebrać na części. A to jest w Polsce prawnie bezprawne. Po drugie, jeżeli kupujący nie przepisze na siebie wozu wówczas dalej będziemy właścicielem pojazdu. To może skończyć się grzywną za brak polisy OC. Czterokołowiec, który nie nadaje się do jazdy i nie potrzebujemy go odnawiać, poprawniej wyrejestrować. Złomowanie pojazdów jest najlepszym rozstrzygnięciem w sytuacji, kiedy felerny pojazd zaśmieca posiadłość, a my potrzebujemy gotówki. Zgodnie z prawem auto podlega wyrejestrowaniu na wniosek jego posiadacza w pięciu wypadkach. Te możliwości to złomowanie w Stacji Demontażu Pojazdów. Druga sytuacja, to przywłaszczenie pojazdu. Trzecia przyczyna, to wywóz pojazdu z państwa, jego sprzedaż i rejestracja w innym państwie.

Udało nam się przyciągnąć Twoją uwagę tym ciekawym wpisem? Fantastycznie. W takim razie zapraszamy - naciśnij ten link i przejdź do kolejnej witryny po fakty.

Czwarta, losowa, jest traktowana w wypadku, kiedy konieczna jest likwidacja auta, choćby w wyniku wypadku, lub podpalenia. No i piąta, czyli udokumentowanie trwałej i całkowitej utraty auta. Złomowanie pojazdów jest obowiązkiem wypływającym z Ustawy o recyklingu aut wycofanych z eksploatacji. Kompetentne firmy po wszelkim owego gatunku operacji, wystawiają klientowi poświadczenie. Przedsiębiorstwa te starają się, żeby zawierana transakcja była obustronnie pozytywna.


Aby wyrejestrować pojazd, należy dostarczyć do urzędu poświadczenie o tym, iż nastąpiło złomowanie pojazdów, unieważniony dowód rejestrujący, także kartę pojazdu, o ile była wydana. Wóz, lub inny pojazd przeznaczony do złomowania powinien być w miarę cały. Ów wymóg tyczy się tylko samochodów osobowych.


Sprawdź też

Na czym polega wulkanizacja? Jakie są metody naprawiania opon? Co powinniśmy wiedzieć?

wymiana opon
Dodał: iStock
Na podstawie: iStock
Opony tak naprawdę pojawiły się dosyć nie tak dawno. Ich głównym składnikiem jest kauczuk, natomiast w formie nieprzetworzonej jest dosyć twardy i dość mało elastyczny. Dzięki procesowi wulkanizacji nabiera elastyczności, pozwalając na stworzenie opony, jaka spełni obecnie wymogi.
2019-01-12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.