Opony rzeczywiście pojawiły się dość nie tak dawno. Ich najważniejszym składnikiem jest kauczuk, natomiast w formie nieprzetworzonej jest dość twardy i dość mało elastyczny. Dzięki procesowi wulkanizacji nabiera elastyczności, pozwalając na stworzenie opony, która spełni obecnie wymogi.
Sam proces przerabiania kauczuku za pomocą wulkanizacji cieplnej został wynaleziony w 1839 roku przez Charlesa Goodyeara. Takie działanie otworzyło innym drogę do tworzenia opon, jednak nie były one jeszcze tak przypasowane jak te, jakie są znane dzisiaj. Na początku wulkanizacja odnosiła się do podgrzewania kauczuku z siarką, obecnie natomiast stosuje się różne odmiany polimerów oraz związków, jakie wywołują tworzenie się mostków sulfidowych między cząsteczkami.

Dodał: Bill Abbott
Na podstawie: http://www.flickr.com
Brzmi to dosyć zawile, jednakowoż efektem tej reakcji chemicznej jest stworzenie surowca, najczęściej gumy, o bardziej znacznej odporności na uszkodzenia i zwiększonej elastyczności. Widząc pierwsze opony można zobaczyć jak bardzo są różne od tego, co znamy obecnie. W drugiej połowie 19 wieku rządziły dętki, i nie było ważne czy opony (
opony Bridgestone) były stosowane do rowerów czy pierwszych aut.odnośnik do strony auto myjnia bydgoszcz
auto myjnia bydgoszczObecnie to raczej niespotykane rozwiązanie wśród opon samochodowych, lecz obowiązuje w oponach rowerowych. Aktualnie w oparciu o wulkanizację nie tylko tworzy się opony, ale także się je naprawia. Technologia ruszyła dość do przodu, tak więc powstały techniki naprawienia ogumienia przy pomocy wulkanizacji chemicznej, doczytaj tutaj. Jednakże przy pomocy takich rozwiązań nie można naprawiać wszystkich uszkodzeń. W fachowych warsztatach jesteśmy w stanie wyszukać maszyny i narzędzia do wulkanizacji starszą i nowszą metodą.