Na czym polega wulkanizacja? Jakie są metody naprawiania opon? Co powinniśmy wiedzieć?

Opony rzeczywiście pojawiły się dość nie tak dawno. Ich najważniejszym składnikiem jest kauczuk, natomiast w formie nieprzetworzonej jest dość twardy i dość mało elastyczny. Dzięki procesowi wulkanizacji nabiera elastyczności, pozwalając na stworzenie opony, która spełni obecnie wymogi.


Sam proces przerabiania kauczuku za pomocą wulkanizacji cieplnej został wynaleziony w 1839 roku przez Charlesa Goodyeara. Takie działanie otworzyło innym drogę do tworzenia opon, jednak nie były one jeszcze tak przypasowane jak te, jakie są znane dzisiaj. Na początku wulkanizacja odnosiła się do podgrzewania kauczuku z siarką, obecnie natomiast stosuje się różne odmiany polimerów oraz związków, jakie wywołują tworzenie się mostków sulfidowych między cząsteczkami.

wymiana opon
Dodał: Bill Abbott
Na podstawie: http://www.flickr.com
Brzmi to dosyć zawile, jednakowoż efektem tej reakcji chemicznej jest stworzenie surowca, najczęściej gumy, o bardziej znacznej odporności na uszkodzenia i zwiększonej elastyczności. Widząc pierwsze opony można zobaczyć jak bardzo są różne od tego, co znamy obecnie. W drugiej połowie 19 wieku rządziły dętki, i nie było ważne czy opony (opony Bridgestone) były stosowane do rowerów czy pierwszych aut.odnośnik do strony auto myjnia bydgoszcz auto myjnia bydgoszczObecnie to raczej niespotykane rozwiązanie wśród opon samochodowych, lecz obowiązuje w oponach rowerowych. Aktualnie w oparciu o wulkanizację nie tylko tworzy się opony, ale także się je naprawia. Technologia ruszyła dość do przodu, tak więc powstały techniki naprawienia ogumienia przy pomocy wulkanizacji chemicznej, doczytaj tutaj. Jednakże przy pomocy takich rozwiązań nie można naprawiać wszystkich uszkodzeń. W fachowych warsztatach jesteśmy w stanie wyszukać maszyny i narzędzia do wulkanizacji starszą i nowszą metodą.


Pierwszy sposób wymaga większego doświadczenia, ale i specjalnych form, które pozwalają na uzyskanie pierwotnego kształtu opony. Pozwala to na naprawę opon o bocznych uszkodzeniach, które trudno naprawić metodą chemiczną. Druga metoda - chemiczna, pozwala na szybką naprawę punktowych uszkodzeń, takich jak przebicie opony gwoździem czy
śrubą. Nie musimy się obawiać, że jedyna możliwość to wymiana opon, bo wulkanizatorzy dzięki tej metodzie mogą nam szybciej oddać sprawne opony, jakie będą służyć miesiącami, a nawet i latami. Jak widzimy więc, wulkanizacja mimo że została wynaleziona dawno temu, to dalej jest dość mało znana. Jednakowoż jej plusy poznać można w trakcie każdej wizyty u wulkanizatora.

Sprawdź również -
2023-04-03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.