W jaki sposób w ogóle zrobione są opony? Na czym to polega? Czemu jest tak istotne, aby wybrać jak najlepsze modele?

Opona to taki element samochodu, który wchodzi w bezpośredni kontakt z powierzchnią. Bezkolizyjna oraz bezawaryjna jazda dostosowana do danych na drodze warunków, w głównej mierze jest zależna właśnie od jakości i wyboru właściwych opon. Nad ich wyglądem najczęściej się nie zastanawiamy, lecz podstawowa wiedza jest przydatna, zwłaszcza iż każdy składnik opony oraz sposób jego wykonania decyduje o ostatecznych walorach użytkowych.
koła
Dodał: iStock
Na podstawie: iStock
Podstawowe elementy każdej opony to: bieżnik, osnowa, opasanie i stopka. Bieżnik bezpośrednio dotyka nawierzchni drogi, jego wartość jest o tyle ważna, iż jest odpowiedzialna za przyczepność do podłoża. W inny sposób zarysowuje się rzeźba bieżnika w każdym z typów opon: opony zimowe przystosowane do jazdy po śniegu i powierzchniach, na których łatwo wpaść w poślizg będą całkiem inaczej wyprofilowane od tych w oponach typu sportowego czy na lato (więcej na hurtopony.pl). Osnową są warstwy tzw. kordu, to znaczy specjalnego włókna, często wiskozowego albo poliamidowego. Te części układają są różnie w zależności od przeznaczenia opony. Osnowa jest warstwą , która wzmacnia całość opony.

Sprawdź też

Znaczenie stanu ogumienia na bezpieczeństwo jazdy, z jakiego powodu należy wymieniać opony na zimę.

Opony
Dodał: Frank Weber
Na podstawie: http://www.flickr.com
Bezpieczeństwo jazdy zależy od bardzo wielu czynników. Bezwzględnie musi on mieć sprawne hamulce, komplet świateł i dobrej jakości opony. W ich przypadku najważniejsze są dwie sprawy, to znaczy kontrolowanie wysokości bieżnika a także zakładanie sezonowych opon na lato i zimę. W kwestii bieżnika przepisy jasno precyzują, jaka musi być jego minimalna wysokość.


Następnym elementem, także zrobionym z paru części kordu, jest tzw. opasanie, to specjalistyczny materiał ułożony po obwodzie opony, którego zadaniem jest usztywnienie części czołowej opony i zachowanie kształtu tj. zabezpieczenie przed zmianą kształtu na skutek sił działających na oponę w czasie jej użytkowania. Na koniec strona opony, która bezpośrednio przylega do felgi, zwana jest stopką (). Wykonuje się ją z metalowych części wzmacniających. Stopka jest miejscem o tyle strategicznym, iż odpowiada za odpowiednie utrzymanie opony na feldze.

Kupno opony do naszego auta zależy rzecz jasna od wielu czynników. Ważna jest pogoda, wiadomo bowiem, że w zimę nie można przemieszczać się na oponach letnich. Tak samo dobrze jest w lecie wymienić opony z przeznaczonych na zimie na letnie.

W opublikowanym na tej stronie wpisie są zajmujące wątki, ale upewnij się też, co kryje się w najnowszym wpisie (https://www.sklep.techkar.pl/produkty-techkar/akcesoria-czesci-myjek-cisnieniowych-techkar/osprzet_myjek_techkar/pistolety-krotkie-techkar,2,3546). Śmiało zwyczajnie go kliknij!

Sporo osób tak nie robi uważając, iż nie ma sensu. A w rzeczywistości sprawa jest poważna, bo opony zimowe reagują inaczej na śnieg, a inaczej na rozpaloną od gorąca nawierzchnię. Dużo osób stosuje też opony na cały rok, lecz jednakże jest to średni pomysł. Jeżeli bardzo chcemy musimy wybrać naprawdę trwałe opony tego rodzaju.
2023-06-20
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.