Oznaczenia opon oraz w jaki sposób się w nich orientować?

Sądzisz, że nie dałbyś sobie rady z kupowaniem opon? Nic podobnego. To zadanie wcale nie musi być większe niż twoje umiejętności. Wystarczy albowiem rozeznać się, co mówią oznaczenia opon, a spokojnie zakupisz prawidłowe opony do swojego auta. Dokładnie zapoznając się z zagadnieniem będziesz mieć świadomość, w jaki sposób zakupić każdy typ wskazanych produktów, również opony 4x4. Co w związku z tym trzeba wiedzieć?


opony samochodowe
Dodał: EveryCarListed P
Na podstawie: http://www.flickr.com
Pierwszy symbol, który można spostrzec na oponie, oznacza jej gabaryty. Usytuowany jest z boku produktu (sprawdź oznaczenie opon). Występuje w postaci ciągu liter oraz cyfr.

Jeśli szukasz fascynujących wiadomości na omawiany temat, to pomoże Ci ta optymalna strona www, na której odnajdziesz informacje, które Cię zaintrygują.

Szybko na niego trafisz. To, jak dużego gabarytu opon potrzebujesz do swojego samochodu, dowiedz się z instrukcji. Następną ważną informacją jest indeks prędkości, wskazujący na to, z jaką maksymalną prędkością można jeździć po drogach, aby nie uszkodzić nowo zakupionych opon. Symbol ten znajduje się na końcu ciągu znaków mówiących o rozmiarze opony. Indeks prędkości oznaczony jest literkami, np. litera Q oznacza maksymalną prędkość 160 km/h. Najwyższa możliwa prędkość natomiast to 300 km/h oraz ta wartość oznaczona jest literą Y. Nie można zapomnieć o indeksie nośności, czyli maksymalnym obciążeniu opony biorąc pod uwagę najwyższą możliwą prędkość.

Poza tym dobrze jest sprawdzić datę produkcji danej opony, jaka rozpoczyna się od liter DOT. Poszukiwany przez ciebie ciąg znaków powinien mieć od siedmiu do dwunastu symboli, 4 końcowe cyfry oznaczają rok produkcji. Dwie pierwsze mówią o tygodniu, dwie kolejne z kolei o roku produkcji opony (sprawdź opony michelin). Na oponach umieszczone są też oznaczenia eksploatacyjne, jakie wskazują m.in. na ewentualność używania ich podczas zimy, granicznej wartości ciśnienia lub posiadaniu homologacji europejskiej. Opony wzmacniane z kolei mają jeszcze oznaczenia XL bądź RF, wskazujące na jej większą możliwą ładowność. Na koniec warto jest wspomnieć o jeszcze jednej użytecznej informacji umieszczonej na oponie, jaką jest sposób montowania. Sformułowania rotation, outside albo inside wskażą ci, w jaki sposób nakładać oponę.


Samochód, wymiana opon
Dodał: iStock
Na podstawie: iStock
Nie zapominaj, iż innego rodzaju opon potrzebują samochody osobowe, a innymi kategoriami musimy się kierować, jeśli konieczne są ci opony terenowe (sprawdź opony terenowe). Jeśli masz wątpliwości co do określonych produktów, powinieneś prosić o radę jednego ze sprzedawców, jaki wskaże ci właściwy wybór dla ciebie.
2019-02-01
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.