Jak duże znaczenie ma wybór odpowiedniego oleju silnikowego dla bezawaryjnej pracy silnika.

Wlanie właściwego oleju ma ogromne znaczenie dla odpowiedniej pracy silnika samochodowego, a wszelkie zaniedbania zakończyć się mogą groźnymi konsekwencjami. Generalnie olej należy wymieniać albo po przejechaniu wyznaczonej ilości kilometrów, albo co dwanaście miesięcy.
olej silnikowy
Dodał: Dylanlspangler
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jeżeli chodzi o ilość kilometrów, to firmy bardzo różnie zalecają zmianę oleju, w starszych silnikach będzie to przeważnie maksymalnie piętnaście tysięcy kilometrów, a w nowych, rzecz jasna przy zastosowaniu oleju (esoil.pl/k,6,molydal) o odpowiednich parametrach, można ten przebieg wydłużyć nawet do trzydziestu tysięcy. Jeśli jednak samochód dużo jeździ na krótkich dystansach albo ma instalację na gaz, to jednak jest zalecane, aby ten przebieg trochę skrócić, bo przy takiej pracy olej dużo szybciej traci swoje właściwości.

Sprawdź też

Legalne metody na to żeby się pozbyć starego pojazdu, którego nie będzie się opłacać już dalej naprawiać.

samochód
Dodał: GpsGuardian
Na podstawie: GpsGuardian
Jeżeli samochód jeździ bez większych problemów, nie dokłada się dużo do niego, to z reguły właściciel zechce taki pojazd zatrzymać tak długo jak się da. Jednak również przy samochodach czas szybko biegnie, pojazdy z upływem lat będą mieć coraz większą ilość awarii, które w pewnych sytuacjach nie bardzo będzie się opłacało naprawiać. Wtedy w praktyce są dwie możliwości, bo trzecia, wybierana przez pewną grupę mało rozsądnych właścicieli jest nielegalna, a poza tym i tak sprawy nie rozwiąże. Takie leciwe auto można albo sprzedać, jeśli tylko uda się znaleźć chętnego, który się na coś takiego skusi, albo przekazać na auto złom Kraków.


Brak regularnej wymiany oleju w pierwszej kolejności powoduje dużo szybsze zużywanie się części silnika, gdyż zużyty olej (zobacz olej przekładniowy 80w90) traci swoje właściwości smarujące. W niektórych przypadkach, przy poważniejszych zaniedbaniach może to wręcz spowodować nieodwracalne uszkodzenie samochodu. W czasie wymiany silnikowego oleju bardzo ważne jest to, żeby nowy posiadał właściwe parametry. Generalnie oleje total dzielą się na trzy główne grupy, to znaczy syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne. Przede wszystkim należy więc wybrać odpowiedni rodzaj oleju, gdyż nie można różnych rodzajów stosować tak jak się chce.

zbiornik na olej opałowy
W praktyce zasada jest taka, że jeżeli choć raz zastosuje się olej półsyntetyczny lub mineralny do silnika, który pracował na syntetycznym, to nie będzie już można do niego powrócić. Najlepsze w chwili obecnej są właśnie oleje syntetyczne i jeśli samochód miał taki przewidziany do zastosowania, to nie powinno się rezygnować z tego. Bardzo duże znaczenie przy wyborze oleju ma też jego lepkość, tu każdy z producentów informuje, z jakiego zakresu należy wybierać. Parametr ten oznacza opory oleju przed płynięciem, tak naprawdę będzie to kompromis między stratą mocy jednostki napędowej a zabezpieczaniem przed szybszym zużyciem. W czasie zmiany oleju koniecznie też należy pamiętać o wymianie filtra, niestety niektórzy kierowcy niekiedy nie pamiętają o tym.
2018-06-30
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.