Czym jest filtr oleju i jak go dobrać do swojego auta? O czym w szczególności należy pamiętać?

Pojazd jest złożony z ogromnej liczby różnych podzespołów, ich współgranie i harmonijna kooperacja gwarantuje właściwy styl jazdy. Niejeden z nas jednakże do końca nie wie, że wiele z tych elementów, co pewien czas musi wymieniać, aby silnik mógł pracować jak trzeba. Jedną z tego typu części, która nada się do regularnej wymiany jest filtr oleju. Jakie mamy filtry oleju i jak wybrać ten najlepszy?


samochód w lesie
Dodał: Jody Roberts
Na podstawie: http://www.flickr.com
Filtracja oleju - http://www.esoil.pl/k,5,kluber - silnikowego jest bardzo ważna. Jej ogromne znaczenie stwierdzono już na granicy 19 i 20 wieku, kiedy rozwijały się z rozmachem różnorodne konstrukcje silników spalinowych. W tamtym czasie pojawiało się wówczas potrzeba zredukowania części zanieczyszczeń, które mogą dostawać się do silnika razem z zasysanym powietrzem (poznaj tutaj). Pojawiła się także kwestia filtrowania oleju smarującego ze szkodliwych dla silnika substancji. Rolą oleju jest smarowanie wybranych części silnika. Po przejściu przez właściwe układy powinien spływać do miski. Znajdują się wówczas tam zanieczyszczenia zewnętrzne a także stworzone podczas pracy silnika.

W tym stanie nie ma prawa on naturalnie powrócić w obieg, gdyż może to sprawić powiększenie mechanicznego użycia w skutek oddziaływania cząstek stałych. To znaczy, że za pompą oleju musi być zamontowany w aucie filtr oleju. Dzięki niemu możliwe jest zatrzymanie zanieczyszczeń o wielkości mniejszej niż 15-20 mikrometrów. Najistotniejsza rolą, jaką spełnia filtr oleju w pojeździe, jest
eliminowanie stałych cząstek mineralnych a także pozostałych cząstek organicznych, które znajdą się w oleju smarującym. Filtry oleju mogą się różnić, na przykład budową, która będzie wynikać z odmiennej zasady funkcjonowania, jak również z różnych materiałów filtracyjnych, które pozostały użyte. Filtr - filtry kabinowe nagradzanych producentów - oleju powinien być dobrany do danego silnika zgodnie z poleceniami producenta, gdyż będzie stanowił on o zaletach konstrukcji i użytkowych samochodu . Każdy z producentów filtrów olejowych podaje w swoich katalogach artykułów zastosowanie ich do wybranych rodzajów silników, a także podaje zamienniki dla filtrów innych wytwórców. Konstrukcyjny wybór filtra do silnika jest zależny od jego założonej trwałości oraz od typu mocy silnika.
2018-07-20
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.