Nadkola – istotna część budowy samochodu

Nadkole stanowi ważnyelement konstrukcji nadwozia pojazdu. Wiążą się z nim różne inne elementy takie jak: błotniki, skrzynki na narzędzia, uchwyty oraz wsporniki do błotników i inne.


części samochodowe i serwis volkswagena w krakowie
Dodał: iStock
Na podstawie: iStock
Błotniki do przyczep (przyczepy jednoosiowe) możemy podzielić na trzy rodzaje: błotniki półkoliste, błotniki wycinkowe i błotniki wieloosiowe. To co je głównie różni to jak same nazwy wskazują – kształt. Wszystkie rodzaje powyższych błotników mogą przyjmować różne typy: nierdzewne, ocynkowane, polietylenowe. Każdy z nich ma swoje wady oraz zalety, dlatego nie można mówić o wyższości którejś nad innymi. Ale to nie koniec podziałów.

W ramach każdego typu nadkola możemy wyróżnić jeszcze inne cechy. Przykładowo błotniki półkoliste polietylenowe dzielą się na następujące grupy: gładkie z regulowanymi uchwytami, gładkie z białym obrzeżem, z otworem na wspornik, z płaskim dnem czy też ze wzmocnionym dnem. Wynika z tego, że trzeba mieć dużą wiedzę aby wybrać odpowiedni rodzaj błotnika do swojego pojazdu – jednak nie jest tak do końca. Przy każdym rodzaju błotnika zawsze znajduje się informacja do jakiego rozmiaru opon jest on dostosowany, ewentualnie modelu samochodu..



W okolicach nadkola często montowane są też skrzynki narzędziowe. Przeglądając oferty różnych firm zajmujących się ich produkcją, można zetknąć się w różnymi modelami. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na gabaryty skrzynki (długość, szerokość, wysokość), łatwość jej montażu, oraz solidność materiału z jakiego została wykonana.

Jeżeli uważasz, że ten materiał jest godny uwagi, to co stwierdzisz, gdy poznasz więcej wiadomości z tego źródła (https://www.hurtopony.pl/ciezarowe.html)?. Po prostu kliknij tutaj i zobacz.

Nie mniej istotny jest rodzaj zamknięcia, ponieważ takie skrzynki są z reguły mocowane na zewnątrz pojazdu, dlatego lepiej uniknąć niemiłych niespodzianek, zabezpieczając odpowiednio swoje narzędzia.
Podsumowując nadkole, wbrew pozorom, nie spełnia tylko funkcji ochronnej w pojeździe. Może być bardzo przydatne przy montażu różnego rodzaju dodatkowych elementów. .

2020-10-24
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.